albanyyoung07 albanyyoung07
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

A cab company charges $ 2 per cab ride, plus an additional $ 1 per mile driven. How long is a cab ride that costs $ 45 ?

Respuesta :

hazell13
hazell13 hazell13
  • 10-09-2020
answer: 43 miles :)

45-2=43 or 1(45) -2
Answer Link

Otras preguntas

Choose all that state the correct unit rate for each situation. Dan earns $35 for 7 hours of work. The unit rate is $7 for 1 hour. Jenna can drive her car 110 m
Which weather event is typically brief, contains very strong winds, and leaves a path of destruction up to 50 miles long? a cyclone, a hurricane, a thunderstorm
What is the value of x? Enter your answer in the box. x =
What is the molecular structure of water? What are the physical and chemical properties of water?
How do you write 10% as a fraction in simplest form?
What is the largest component of M1?
Sarah took the advertising department from her company on a round trip to meet with a potential client. Including Sarah a total of 11 people took the trip. She
Early in the development of an embryo, its cells have the potential to become any cell type in the body. What term describes the process by which these cells ul
Fill in the table using this function rule, please y = 10x - 1 x l y -5 ? -1 ? 0 ? 1 ?
In which quadrant is the point (-8,y) located?