EsiabaEnnin
EsiabaEnnin EsiabaEnnin
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

Sally bought 30 pounds of apples for $10. Use the ratio table to find the cost of buying 6 pounds of apples.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-09-2020

Answer:

6 : 2

Step-by-step explanation:

30 : 10

( 30 divided by 5 equals 6)

( 10 divided by 5 equals 2)

ratio is:

6 : 2

pls mark brainlest ;)

Hopefully this helps you :)

Answer Link

Otras preguntas

Here can anyone translate this
Read the excerpt from "The Merry Adventures of Robin Hood.” "Ay, marry, will I join with you all," quoth the Tinker, "for I love a merry life, and I love thee,
please help me solve this question if i get this wrong i’ll have to go back and answer harder questions . i will give brainly
how can athletes promote social justice
Which sentence of the text highlights the southern states beliefs on the value of slavery
Organisms that belong to the same class must belong to the same:​
-2/5x + 2 find the inverse
What form of phosphorus does fertilizer usually contain?
David purchased 1.5 pounds of apples that cost 3.60 per pound. If he gave the cashier a twenty dollar bill, how much change would he receive?
Which of the following r-values indicates the strongest correlation? r-value = 0.73 r-value = 0.73 r-value = 0.99 r-value = 0.99 r-value = - 0.85 r-value = - 0.