baddiex06
baddiex06 baddiex06
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

A school cafeteria spent $2,700 for ingredients necessary to prepare 450 meals. What is the rate spent per meal?

Respuesta :

anymorales anymorales
  • 11-09-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

If we divide the amount they spend by the amount of meals they make, we get 6. So this means that they spend $6 per meal.

Answer Link

Otras preguntas

What was the result of the Neolithic Revolution?
What is x^2 + y^2 - 4x + 12y -20= 0 factored
Carbonated drinks in cans have a small amount of space above the liquid level inside the can known as the “headspace.” What would be true about the gas in thi
Propensity (or tendency) for plasticity is greatest in infancy. middle childhood. late adolescence. middle age.
Gemma had $2,030 in her checking account. She wrote a check $526 to pay the rent on her apartment. After the landlord cashed the check, how much money did Gemma
An electric vehicle starts from rest and accelerates at a rate of 2.0 m/s2 in a straight line until it reaches a speed of 24 m/s. the vehicle then slows at a co
what was the main reason behind the sepoy rebellion of 1857
How to read literature like a professor grendel?
Why is the U.S. Constitution know as the "Supreme Law of the Land"?
before colonists declared independence from Britain, did the American rebels succeed in conquering the British troops they were up against and how?