tessakellogg3 tessakellogg3
  • 11-10-2020
  • Mathematics
contestada

2 mangoes cost $3.00 at the store. What is the cost per mango?

Respuesta :

blackb3rry
blackb3rry blackb3rry
  • 11-10-2020

Answer:

1 mango = $1.50

Step-by-step explanation:

2 mangoes - $3

1 mango - $?

3 / 2 = 1.5

So:

1 mango = $1.50

Hope this helped!

(Let me know if I got something wrong!)

Answer Link
amiobidova
amiobidova amiobidova
  • 11-10-2020

Answer: $1.50

Step-by-step explanation:

The total cost of mangoes cost $3.00, and the person bought two.

To find the cost per mango, you can divide 3 by 2.

3/2 is 1.5, so each mango costs $1.50

hope this helped :)

Answer Link

Otras preguntas

14 cm 11.2 cm B 8.4 cm 3 cm Complete these sentences (i) Triangle A is an enlargement of triangle B by scale factor (ii) Triangles A and B are mathematically
Find the product using suitable properties (a) 738 × 103 (b) 102 × 854
what is the implied main idea?
Dan measures his height at 180cm to the nearest 10cm. What is the smallest he could be
if AD is the altitude of BC, what is the slope of AD?​
Describe the stages of nitrogen cycle
what ........ Mrs.brown ( do ) ..........? - she's a teacher.
two numbers are in the ratio 7:9 if the sum of the number is 112 then the lrger number is?
log14/3 +log11/5-log22/15=log
A city has a population of 370,000 people. Suppose that each year the population grows by 3.75%. What will the population be after 7 years? Use the calculator