ebonylopez84 ebonylopez84
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

4pounds of tomatoes for 6 dollars what was the cost per pound of tomatoes

Respuesta :

tdawg1594
tdawg1594 tdawg1594
  • 12-10-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

Answer Link
nettie68
nettie68 nettie68
  • 12-10-2020

Answer:

x = $1.50; The cost per pound of tomatoes is $1.50

Step-by-step explanation:

We can the cross method.

4 pounds = $6

1 pound   = x

4x = 6*1

4x=6

4x/4 = 6/4

x= 1 1/2 or $1.50

x = $1.50

The cost per pound of tomatoes is $1.50

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is x3 = 125 over 27.
What is produced during transcription? A. RNA molecules B. DNA molecules C. RNA polymerase D. proteins
Some folded mountains result from the collision of continental plates. a. True b. False
Describe and explain the trends in reactivity in different groups of the periodic table, using your knowledge of electronic structure. [6 mark]
Write a problem that the expression 3(-7)-10+25= -6 could represent.
John is a quarterback. This year, he completed 350 passes, which is 70% percent of all the passes he's attempted this year. How many passes has John attempted t
describe how to find the area of the patio
Read the following sentences from "poor fish" So there was nothing to be done.For her I was one thing,for other people,another. which of the following best iden
how can ordinary people be special?
Verbs that describe pizza