steresiakimani
steresiakimani steresiakimani
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

Music lessons cost $20 per week. How much do 6 weeks of lessons cost?

Respuesta :

ShaliaMckay18
ShaliaMckay18 ShaliaMckay18
  • 13-10-2020

Answer:

$120

Step-by-step explanation:

20*6=120

Answer Link
HurricaneTide
HurricaneTide HurricaneTide
  • 13-10-2020

Answer:

$120

Step-by-step explanation:

If lessons cost $20 per week, multiply the cost ($20) by the amount of weeks (6);

20*6= 120

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer. Scott is experiencing gallstones. The gallstones have caused cholecystitis (inflammation of his gallbladder). Scott's condition affec
Propose and explain methods or ways that can be used to protect Softwares and systems in ICT​
Evaluate 3(x-4)+2x-x^2 for x=3.
Read the conversation between Louise and Mark. How should Mark adjust his behavior to be a more LOUISE. If we decide to order a new scoreboard for the effective
which math subject is the hardest
can you help me it's mathematics​
How do you mix to bright color
Do not use C++ pointers (this is not a topic of this course). Write a program to read the base and the hypotenuse of an isosceles triangle and calculate the hei
Find the missing side: ​
What was the amount left in the account after the above transactions? (a) ₹ 500 (b)₹ 490 (c) ₹300 (d)₹250