SSeshadri
SSeshadri SSeshadri
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

you had $22 to spend on three pretzels. After buying them you had $15.70.How much did each pretzel cost?

Respuesta :

EdrienneG EdrienneG
  • 13-10-2020

Answer: $2.10

Step-by-step explanation: 22-15.70= 6.3

This means you spent $6.30 on pretzels. Divide 6.30 by 3 to find out how much each pretzel costs. You would get 2.1 (which is written as $2.10 in money).

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP me out with this
Answer the question correctly
compare the growth rate and death rate of developed developing and underdeveloped countries of the world​
A teacher will pick 1 student at random from 20 for the lead in a play. What is the probability of a student, Jo, of winning?
HELP ASAP...NO TROOLING PLS Fill in the blanks below using the information in parentheses. Follow the example. Ex: Céline _______(12). Son anniversaire est le _
** if u can answer this quickly it will be very appreciated!** Fill in each blank with a number so that every row, column, and diagonal so that it adds up to th
convert 2FA.C8 base 16. express in Octal form, Quinary or pental form and Binary form​
who does Aeneas meet at the underworld?
Which of these term is often used to reflect ways in which organizations show appreciation for diversity among job applicants, employees, and customers?
Find the value of the power. 93 =