sheilynjuar
sheilynjuar sheilynjuar
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jaimie purchases 15 pencils at the school bookstore. They cost $0.30 each. How much did she spend on pencils?

Respuesta :

ronikgupta
ronikgupta ronikgupta
  • 10-11-2020

Answer:

4 dollars and 50 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
ChrisxD5
ChrisxD5 ChrisxD5
  • 05-12-2020

Answer:

4.50

Step-by-step explanation:

15 X 0.30 = 4.50

Answer Link

Otras preguntas

name the parts of a chemical reaction
are the graphs of 2x+7y=6 and 7y = 2x +6 parallel? Explain.
baa baa the black sheep had 7 pounds of wool. If he separated the wool eqally into 3 bags how much wool would be in 2 bags
• 60 candy bars and 110 drinks will sell for $265 • 120 candy bars and 90 drinks will sell for $270 How much does each candy bar sell for?
how do you triple 3 1/2[mixed number]
Graph 3x + 2y = 6. Can someone help with this
Alicia estimated that the number of horses living in a stable was 26. The actual number of horses living in the stable was 30. What is the percent error in Alic
kai wrote the number 85 on the board is 85 prime or composite?
There were 220 tickets sold for a school wrestling match. Tickets were $2.50 for adults and $1.50 for students. The total amount collected was $465. How many o
Half of Allan's test score plus eight equals 50. What is the equation?