jrjdbjdbdbcehwceh17 jrjdbjdbdbcehwceh17
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

Victoria bought 15.6 pounds of paintballs. all together, the balls cost $35.99 . About how much did the paintballs cost per pound ?

Respuesta :

finessinmaya
finessinmaya finessinmaya
  • 10-11-2020

Answer:

Im not sure if this is 100% right but i think its 0.43 per pound

Answer Link
gflatt2004 gflatt2004
  • 10-11-2020
I believe it’s 2.30 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Why is it important to carefully insert and remove the needle?
1.What universal and timeless point does Jonathan Swift make in his satirical novel called Gulliver’s Travels
The two trigonometric functions defined for all real numbers are the
explain the process of preparation of soil
Easy health question...
the human nervous system can propagate nerve impulses at about 10 squared metered per second. estimate the time it takes to travel 2 m from your toes to your br
If Victor were to put apples in bags so that there were 2 kg in each, then he would use 9 more bags than if he were to place 3 kg of apples in each bag. How man
I'm doing an assignment regarding the Civil Rights Act of 1964. I need a few more arguments on why this act was not successful in meeting its target goals in en
How many grams of a stock solution that is 87.0 percent H2SO4 by mass would be needed to make 200 grams of a 35.5 percent by mass solution? Show all of the work
Explain why Mexico citie is particularly vulnerable to seismic and volcanic activity