edksisisjskshsusisis edksisisjskshsusisis
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following offers the least price per ounce of shampoo?
A) $6 for 8 ounces of shampoo
B) $4 for 5 ounces of shampoo
C) $8 for 12 ounces of shampoo
D) $12 for 16 ounces of shampoo

Respuesta :

PhysicsGirl
PhysicsGirl PhysicsGirl
  • 11-11-2020
B because 5/4 = 1.25 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

You identify the needs and concerns of an elderly couple. They are celebrating their 50th wedding anniversary in a couple of days. They are having a party and e
Explain why, at point X, carbon dioxide is neither taken up nor given out by the tomato plants. (1)
Suppose the Federal Reserve purchases financial assets worth $10 from H&G Bank. This expansionary monetary policy causes the supply of money to increase by
find the sum -1/3+(-5/9)
Terrell wrote that 5-4.2=8. Which statement about this answer is true?
Bolt is in a foot race with Carl. Carl is running at a speed of 16.64 miles per hour, and Bolt is running at a speed 1.25 times that. What is the difference be
Need help with this Pls!! Show work
What is the length of the diagonal, d, of the cube shown below? Round your answer to the nearest tenth
Pls help my cousin I am too lazy to hep her PLSSSSS!!
In what season(s) does the tilt not really affect temperature?