edksisisjskshsusisis edksisisjskshsusisis
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following offers the least price per ounce of shampoo?
A) $6 for 8 ounces of shampoo
B) $4 for 5 ounces of shampoo
C) $8 for 12 ounces of shampoo
D) $12 for 16 ounces of shampoo

Respuesta :

PhysicsGirl
PhysicsGirl PhysicsGirl
  • 11-11-2020
B because 5/4 = 1.25 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

(x+2)(x+10) - (x-5)(x-4)​
are the following lines parallel, perpendicular, or neither? y= -4/3x - 5 and y= 3/4x - 5
CORRECT ANSWER ONLY THANK YOU !!!!!!!
Write the shaded region of the model as a percent.
help me!!!plz explain what I should do ​
help me lol !! will give brainleist
reasons why franco-prussian war started
can someone please help,, its 8th grade math Solve the following equation for x: (2/3)x = 10 * x = 8 x = 5 x = 15 x = 30
Use the table to write a linear function that relates Y to X
True or False: Jackson thought the Bank of the United States helped the average American, especially farmers, workers, and other smaller state banks.