mikaelajames mikaelajames
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for $6. Each lemon was the same price.
What was the cost of 1 lemon?

Respuesta :

smauel
smauel smauel
  • 11-11-2020

Answer:

The price for 1 lemon is $0.75

Step-by-step explanation:

8x=$6

8x/8=6/8

x=$0.75

Answer Link

Otras preguntas

How many phosphates would amp have attached to it?.
More than 100 nations have participated in at least one massive international test of educational achievement. Longitudinal data finds that: Group of answer cho
Can you use boric acid suppositories while pregnant?.
-All of the following are phases (states) of matter EXCEPT:
(Please Help!) (Giving Good Points!) Aviva deposited some amount of money at a 4% annual interest rate into her bank account. The money was left in the account
According to your authors, almost everyone agrees that ________ is an essential and necessary part of treatment for specific phobias.
A box of bolts weighs 12.5 kg and the box weighs 400 g, what is the weight of the bolts?
In her poetry, Phillis Wheatley presents herself as a _____ . feminist loyalist pagan patriot
Suppose the citizens in a state petition to add an amendment that would ban restaurants and cafes from using single-use plastics or non-recyclable containers to
There are different types of arthritis. They are often classified by the number of that are involved. A. joints B. muscles C. bones