gianna209
gianna209 gianna209
  • 11-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate for 14 lb for $2.99

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 11-10-2016
how much for 1lb
2.99/14=0.213/1=$0.21

it is 21 cents per lb
Answer Link

Otras preguntas

which of the following statements accurately identifies a push factor for migration to texas that was connected to the us civil war
what is physics? and I used to xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Simplify 2b + 4b - b​
Hamsters can have a variety of colors, including golden and black. The allele for golden color (G) is dominant over the allele for black color (g). The table sh
What does the uppercased word mean in the following sentence? Este TRAJE DE BANO nuevo es demasiado grande. underwear bathing suit blouse belt
She concludes that there are no limits within the set of real numbers on the range of this exponential function. Which best explains the accuracy of Geraldine’s
this is an algebra 2 question
Que tema expresa el cuento sobre Balboa cuento
A horizontal laser beam with wavelength 610 nm passes through a glass prism with angle φ = 29.1 deg. The beam exits the prism at an angle of θ₃ = 21.0 deg below
Why should you be chosen over other Applicants? (Minimum of 150 words)