Elsie would like to take a snowboarding lessons at powder mountain. She has saved $550 for lessons, semi-private lessons cost $45 per lesson and a junior season pass. Private lessons cost $60 per lesson How many more lessons than private lessons can she take ?

Respuesta :

3 lessons more. 550/45=12.2 550/60=9.2 12.2-9.2=3 So 3 more lessons

Answer:

3 more lessons

Step-by-step explanation: