llex51727
llex51727 llex51727
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

It cost John $15.86 to buy 2.5 pounds
of ground beef. What was the cost per
pound?

Respuesta :

lollol
lollol lollol
  • 10-12-2020

Answer:

$6.34

Step-by-step explanation:

15.86 / 2.5 = 6.34

$6.34

Answer Link

Otras preguntas

which countries on both sides of the Atlantic experienced revolutions during the late 18th and early 19th centuries?
can anyone tell me anything about Jackie Robinson
Which was René Descartes known for? a. a new branch of mathematics called calculus and improved tools of astronomy b. the theory of gravity and the three laws
what are some facts about j. Vincent scarpace ??
can someone explain how mountain chains provide evidence to support the theory of continental drift? My sister has been begging me to ask someone. :P Thanks,
At the end of the Mexican Revolution, the country adopted a new constitution in which guaranteed citizens _____. a.the right to a fair trial b.a minimum wage c
Original price$325.50 markdown 15
What is the purpose of the fruit that develops on a flowering plant?
To travel the Erie Canal , a boat must go through locks that raise or lower the boat. Traveling east , a boat would have to be lowered 12 feet at Amsterdam , 11
Write a sentence about different ways to show subtraction for a problem like 32-15