awildpotato awildpotato
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

Eight rolls of paper towels cost $4.80. At the same unit rate, how much will six rolls of paper towels cost?

Respuesta :

25lockr 25lockr
  • 10-12-2020

Answer:

six rolls will cost $3.60

Step-by-step explanation:

unit rate is $0.60 per roll and you multiply that by 6

Answer Link

Otras preguntas

the election of 1800 decided by
Select the product of (7x - 8)(4x + 9).
the ratio of the number of people who own a smartphone to the number of people who own a flip phone is 4:3. if 500 more people own a smartphone than a flip phon
Which of the following was considered the capital of the Eastern Roman Empire?
how are concussions related to biology
what is 1/4 minus 1/5
This is the world's most populated urban center A)Tokyo B)Shanghai C)Hong Kong D)Seoul
The people who had the greatest influence on FDR were his schoolmates of groton. true or false
Help on similar triangles #14
write a short description of horses