daisynathalie02 daisynathalie02
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Ness buys 22oz. Of bananas for $2.86. What was the cost per ounce of the bananas?

Respuesta :

maisyurbano05
maisyurbano05 maisyurbano05
  • 10-12-2020

Answer:

0.13 per ounce

Step-by-step explanation:

divide 22 from 2.86

Answer Link

Otras preguntas

describe how food is moved through the gut (3 marks)
Experiencing extreme amounts of stress can contribute significantly to obesity. true or false
Determine whether a triangle can be formed with the given side lengths. If so, use Heron's formula to find the area of the triangle. a = 240 b = 133 c = 174
explain the difference between solving the equation [tex]x = \sqrt{16 \:} and \: {x}^{2} = 16[/tex]
In eight months, 55.6 gallons were used. Find the unit rate.
compute and simplify 4 /9 + 13/18 show work
Select the correct answer. Which motive is common to al-Qaeda, ISIS, and other Islamic extremist groups? A. liberating Muslim women B. creating a government b
Which of the following are possible rational roots of the polynomial function?F(x) = 3x^2 - 3x + 5+/-3+/-5+/- (1/5)+/- 1+/- (1/3)
PLEASE HELP!!! Be as specific as possible!!! 1) What are the different methods that can be used to solve a system of equations? 2) What are the different ty
Why was the above passage included in the Bill of Rights? No person shall be held to answer for a capital, or otherwise infamous crime, unless on an presentment