daisynathalie02 daisynathalie02
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Ness buys 22 oz. of bananas for $2.86. What was the cost per ounce of the bananas?

Respuesta :

sela32305 sela32305
  • 10-12-2020

Answer:

$0.13  per oz

Step-by-step explanation:

since you have $2.86, you have to split it into 22 ounces. You divide the 2.86 and the 22oz. and get 0.13

Answer Link

Otras preguntas

The vertices of triangle FGH have coordinates F(−5, 2), G(−4, 2), and H(−4, 3). Which coordinates are the coordinates of the vertices of triangle FꞌGꞌHꞌ when tr
(n + 7)2 product I'm very confused pls help
What constitutional question did the louisiana purchase raise?
According to the theory of plate tectonics, volcanism, mountain building, and other _____ forces receive energy from Earth’s interior.
find the area of a square with a diagonal 24 m
What did the Alien and Sedition Acts represent? Thomas Jefferson's concern with national defense James Madison's concern with personal freedom The importance
why did some colonists support a boycott of English goods.
Solve by substitution
una mesa y una sillla estan separadas una distancia de 1m. ¿existe alguna fuerza atractiva entre la mesa y la silla
Why does lenina have second thoughts about going to the savage reservation with bernard marx ?