8415033 8415033
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

You bought a binder for $5 and four notebooks. You spent a total of $17. How much did each notebook cost?

Respuesta :

ashleethecombatqueen ashleethecombatqueen
  • 10-12-2020

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

17 - 5 = 12 divided by 4 = 3

Answer Link
teniayarichardson05
teniayarichardson05 teniayarichardson05
  • 10-12-2020

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

17 - 5 = 12

12/4 = 3

Answer Link

Otras preguntas

What are 3 physical properties of aluminum foil
A grade has 81 girls and 72 boys. The grade is spilt into groups that have the same ratio of boys to girls as the whole grade. How many girls are in a group tha
What biome is New Caledonia considered?
what is 7/5 as a decimal number
according to hamilton what are implied powers?A.powers not expressly forbidden in the constitutionB.powers that were forbidden in the constitutionC.powers that
What biome is New Caledonia considered?
What biome is New Caledonia considered?
How many chromosomes does each new cell contain after mitosis if the original cell had 52 original cell chromosomes
How do plant populations in a community change over time?
solve using substitution, y=2x+5   y=6x+1