dadatmathandreasing
dadatmathandreasing dadatmathandreasing
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

4 cookies cost $7. At this rate, how much will 9 cookies cost?

Respuesta :

emmeregier12
emmeregier12 emmeregier12
  • 10-12-2020

Answer:

$15.75

you multiply the 4 cookies by 2 to get 8 ($14), then, you divide 7 by 4 to get the cost of one cookie ($1.75). add that to 14, and thus, your answer.

Answer Link

Otras preguntas

what has roots that no one sees,taller then trees,up up up it goes and no one knows. what am i?
# of t-shirts sold The function m(x)=13.50x represents the total amount of money she collects from all the retail stores 300 352 397
Who is at the Stone Table when the children arrive?
This type of procedure occurrs when you are proferming work that causes you to hold
When performing suctioning on a patient, what type of exposure are you at risk of?
Circumference and area of a circle, please help, would really appreciate it
What does increasing marginal opportunity costs? mean? a. increasing the production of a good requires larger and larger decreases in the production of another
Which type of graph would you use to compare the amount of rainfall each month for one year?
An electric motor has an effective resistance of 32.0 ohms and an inductive reactance of 45.0 ohms when working underload. The rms voltage across the alternatin
What have you learned about working with others in a formal setting that will help you be successful in group discussions? Respond in two to three sentences.