evildivil123456
evildivil123456 evildivil123456
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 2 kg of onions is ₹24. What will the cost of 12 kg of onions be?​

Respuesta :

wassuphumans
wassuphumans wassuphumans
  • 11-01-2021

Answer:

144 rupees

Step-by-step explanation:

2 kg= 24 rupees

2/2 kg= 24/2 rupees

1 kg= 12 rupees

1×12 kg= 12×12 rupees

12 kg= 144 rupees

Answer Link

Otras preguntas

A rectangle has an area of 45x2 − 42x − 48 and a width of 5x − 8. What is the length of the rectangle?
Deregulation of the cable tv market by the telecommunications turns act of 1996 resulted in
what are 2 parts of lipids
Amount of sugar in a sugar bowl is 0.75 cups is this discrete or continuous
Read the passage from Utopia. They detest war as a very brutal thing, and which, to the reproach of human nature, is more practised by men than by any sort of
For the following system, use the second equation to make a substitution for x in the first equation. 3x + 2y = 7 x - y + 3 = 0 What is the resulting equatio
Nosotros_________de las montañas. bajas bajan baja bajamos
Simplify. 5 + 2(3x − 4) − x
Use the work shown below to write the equation for a line that passes through the points (−5, 0) and (−1, −8). 1. Use slope formula to find slope: 2. Substitute
Match the terms to their definition. 1. mercantile a word relating to trade, merchants, and their characteristics 2. guilds professional organizations of me