luxni
luxni luxni
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

it cost £2 20
by 5 apples work out how much it would cost by 8 apples​

Respuesta :

hollybeth
hollybeth hollybeth
  • 12-01-2021

Answer:

£3.52

Step-by-step explanation:

2.20/5=0.44

0.44×8=£3.52

Answer Link

Otras preguntas

The graphs below have the same shape. What is the equation of the blue graph?
In glacial erosion by abrasion, a glacier _____.
So I am doing a experiment.on how you feel about where you live.if you could please answer these questions below that would be so helpful.thx.
If the equation y = 1 3 x + 2 is changed to y = 3x + 2, what will be true about the graph of the equation? A) The graph will shift up 3 units. B) The graph wi
A bottle filling process has a setting of 48 ounces which is exactly what consumers want when they buy the vegetable oil. A random sample of 36 bottles produced
I would like my answer to this one checked as well. Would it be considered geometric sequence even if the common ratio is slightly different for each one? They
Which technique for evaluating health risks associated with body weight is based on the concept that a person's weight should be proportional to his or her heig
BRAINLIST AND 5 POINTS How did Mendel's work gradually gain acceptance
For people who live near a bus route, a subway station, or a commuter rail line, public transportation provides a substitute to driving their own cars. So, for
What does abstract idea mean?