poop5796 poop5796
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 15 pen cost $3.90, which equation would help determine the cost of 6 pens?

Respuesta :

arandafambam arandafambam
  • 13-01-2021

Answer

1.56

Step-by-step explanation:

You must find the unit rate. To do so, you must divide 3.90 by 15. That will give you 0.26. After, times 6 and .26 to get your answer. Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

how do you write a improper fraction as a mixed number
Which of the following belief systems are examples of Dharmic religions?
dna is found in the ___ of the eukaryotic cell
if I was cut into 8 equal slices of ruminate three fourths of the pie how many slices did he eat
Choose the connective that belongs in the blank in the following sentence. I like to play baseball. _______, I can't throw a ball very well. A. For instance B.
49% into simplest form fraction
what is the symbol for magnesium
Tizah wants to put a fence around her garden. she has 22 yards of fence material. Does she gave enough to go all the way around the garden? --------------------
the three Gorges Dam spans the Yangtze river in China. true or false
Carla the baker worked for 5 hours to make cookies She ended with 380 cookies altogether. Write an equation to express how many cookies Carla made each hour.