samaribrahim samaribrahim
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Farhan bought one dozen bananas for $2.40. What is the rate ( cost ) of each banana?

Respuesta :

ozzydougherty84 ozzydougherty84
  • 13-01-2021

Answer:

20 cents

Step-by-step explanation:

12 divided by 2.40

Answer Link

Otras preguntas

On earth, how can you tell up from down 1.by looking at a paper map 2.by using your cell phone gps 3.in reference to the earth 4.by standing on a scale
Which of the following best describe the parts of the volcano? a .mountain or hillB. are openings in the earth surfacec. are found only on land D. composed of c
Help pls also show work if needed!
guys please help me with my homework
Learning Task 2: Examine the picture carefully and answer the questions inyour activity notebook.1. What are the art forms of the three pictures?2. Describe the
yes spam of help sorry 12 square cm 96 square cm 84 square cm 24 square cm
Under her cell phone plan, Nora pays a flat cost of $43 per month and $3 per gigabyte. She wants to keep her bill under $65 per month. Which inequality can be u
The following question has two parts. First, answer part A. Then, answer part B. Gabriel's father has a garden in the back yard. The dimensions of the garden ar
how Corona changed the world​
Which of the following is the correct chemical equation and is properly balanced for: Iron III oxide reacts with potassium iodide to produce iron III iodide an