RurlMonsterman RurlMonsterman
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

The price of 6 slices of pizza and 4 drinks is $37. The price of 4 slices of pizza and 6 drinks is $33. How much does one drink cost?

Respuesta :

stalecrackers stalecrackers
  • 13-01-2021
One drink cost $2.50
Answer Link

Otras preguntas

(6) (-2a)? x 64 = How do I work this out
Find the value of b if the graph of the equation y=−3x+b goes through the given point. a A(−2, 4)
What symptoms must be reported?​
How many iron atoms are in the formula for iron(III) oxide?
name the following compounds. NH4OH
I NEED HELP NOW PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ Which type of phrase is underlined? In art class, she must finish her picture of a landscape. the underlined word is.. o
Element Yourneighbor (Yn) has an atomic mass of 126 amu and has six known isotopes. Isotope 1 has a mass of 120 amu and a relative abundance of 8%. Isotope 2 ha
The number of hours in 80 minutes is 80\60. Which of these statements is true? Select all that apply. The number of hours in decimal form is 1.3. The amount of
Graph the quadratic function f(x)=-2x^2+6x-2
Use the given information to write an equation for each parabola below: The parabola has focus (3, 3) and vertex (1, 3)