saherhashim56 saherhashim56
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

A tube of toothpaste is marked $3.92 for 8 ounces. What is the price per ounce?

Respuesta :

juicypearsaregood
juicypearsaregood juicypearsaregood
  • 10-02-2021

Answer:

$0.49

Step-by-step explanation:

If the tube is 8 ounces and is priced at $3.92, then one ounce would be $3.92/8 =

$0.49

Answer Link
Gizelo123 Gizelo123
  • 10-02-2021
49 cents, hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What city is located at 145 degrees E and 37 degrees S?
What number has 2 more tens than 11
what is 0.75 as a fraction in simplest form
if a area of a rectangle is 24,396 centimeters and if width is 38 centimeters what is length?
was the exercise of popular sovereignty in Kansas a success or a failure ?
why shouldn't you let a doctor put one of those sticks in your mouth
what is 1.64 in simplest form
Which example shows how immigrants resisted the “Americanization Movement”?
What is zebrno ewapsno
What is a group of islands called?