savannah10112 savannah10112
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Cashews cost $1.74 per pound. Walnuts cost $1.92 per pound. How much will 3
5
pounds of cashews and 2
pounds of walnuts cost in all?

Respuesta :

thezekromninja
thezekromninja thezekromninja
  • 10-02-2021

Answer:

6.09+3.84=9.93 is the desired answer

Step-by-step explanation:

Cashews total cost step by step

1.74×3.5

Multiply 1.74 and 3.5 to get 6.09.

6.09

Peanuts total cost step by step

1.92×2

Multiply 1.92 and 2 to get 3.84.

3.84

Answer Link

Otras preguntas

seven more than five sixths of a number is than negative three
Mth help! Please?~~~~~~~~~~Are my answers correct? :)
How does using a model help me multiply decimals by whole numbers?
The Egyptians modified the chariot in what two ways?
Help on geometry similar triangles #13
during what time period did Mohenjo Daro exist?
a rectangular billboard is 7 2/3 yards long and 4 yards wide. what is the area of the billboard?
A shipment of 288 reams of paper was delivered each of the 30 classroom received an equal share of the paper any extra reams of paper were stormed after the pap
How can I solve 13 - 2|x+3| = 5
quadratic formula for 2x^2-7x-15 step by step