juicebox123456789101 juicebox123456789101
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Marcus paid 45 cents for 2 pencils. At that rate, what would 8 pencils cost? Ill give BRAINLIEST

Respuesta :

achezz
achezz achezz
  • 10-02-2021

Answer:

$1.8

Step-by-step explanation:

divide .45/2 and get .225

multiply this by 8 and get 1.8

it would cost 1.8n

Answer Link
Naseeem88
Naseeem88 Naseeem88
  • 10-02-2021

Answer:

$1.80

Step-by-step explanation:

45/2 = 22.5 cents per pencil

0.225 × 8 = $1.8

Answer Link

Otras preguntas

A factor that can vary among people taking part in an experimental study is known as a sample. survey. variable. theory.
This is between Phylum and Order in Biological Classification scheme.
Gerry, 72 years old, is feeling sluggish and mentally cloudy because he is having trouble sleeping. After talking with his nurse practitioner, he learned that r
Can anyone let me know the answers for these 3 problems
Which statement uses the correct MLA in-text citation
The maximum number of electrons in a p sub-level is:
what is the speaker saying in the last two lines of this verse still wouldst thou sing and i have ears in vain to thy high requiem become a sod
In a database with thousands of products, how would you find a certain product number?
What did the Mexican government do to populate the territory of Texas? a.It sold the territory to the U.S.. b.It offered cheap land to all Mexican citizens. c.I
Iridium -192 has a half life of 74 days after 148 days, how many milligrams of 900 mg sample will remain?