claucharlynsfay claucharlynsfay
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $16 for 8 specialty chocolates for Valentines Day. Find the unit rate 5 per item (how much for 1 chocolate).​

Respuesta :

trangcao455
trangcao455 trangcao455
  • 11-02-2021

Answer:

Unit Rate: 2$ per chocolate

If you're buying 5, it will cost $10

Step-by-step explanation:

Finding the unit rate:

16 ÷ 8 = 2

2 x 5 = $10

If you're talking about what happens if each chocolate cost $5 per item it would be

$5 x 8 chocolates = $40

I hope this helped! :)

Answer Link

Otras preguntas

+16-(-24)+(-8)-16+(12)-(+36)=???
Pls help with at least one or if you can do both I would appreciate it 1. Describe the importance of the discovery of maize to the lives of native Americans 2.
Heeelp If 2+a is divisible by 11 and 35-b is divisible by 11 prove that a+b is divisible by 11 too
Can som one help me on this?
Do it very properly I NEED IT URGENTLY ​
6(-3) - | -5 | + | 3 | = 16 -10 -20
The question is in the picture.​
tan π^c/3 + sin π^c/3 / tan π^3/3.cos π^3/4​
LAST QUESTION!! 50+ POINTS AND BRAINLIEST AS WELL An experiment was conducted to test the effectiveness of four different fertilizers on plant growth. Two grams
If two runners cover the same distance in different amounts of time, how do there speeds compare