carrollaniyah776 carrollaniyah776
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

If i went to the store to buy sandwiches should i buy $4.95 for 3 sandwiches or $6.72 for 4 sandwiches what is the best deal?

Explanation why?

Respuesta :

nataliemart234311 nataliemart234311
  • 11-02-2021
Best deal would be 4.95 for 3 because if you divide the numbers you end up paying more money for the 4 sandwiches. For comparison heres my results
$4.95 for 3 - $1.65 each
$6.72 for 4 - $1.68 each
Answer Link

Otras preguntas

A plant leaf shows veins arising from a central thick vein to form a complicated network. Which type of venation does this plant exhibit? A. Parallel B. Crisscr
Which statement is true about the points (5, -12) and (-5, 12)?
26) Even minor bites can result in an infection a. True b. False
Choose the correct form of the pronoun in parentheses. Please explain to (we, us) students how to get a pass.
DDT was used to do what? A. fetralizinh soil B. kill insects C. form ozone D. feeding animals
How is a trial in ancient Athens different from one today
On polygonia mangos,pineapple,and papayas are grown.which fruit is grown on the most farm. Total farmland=64square kilometer 15 ou
Which future American President helped deliver food help to occupied Belgium during the First World War?
Ancient Egyptian history is generally divided into how many distinct periods? a. two b. three c. four d. five
how do synthesis reactions and a decomposition reactions differ