maevadubuche maevadubuche
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Two jars of crushed ginger costs $5. How
many jars can you buy for $20?

Respuesta :

ashleycamargo ashleycamargo
  • 12-02-2021

Answer:

5

Step-by-step explanation:

5 x  =20

5 x 4 = 20

since its 2 jars then 8

Answer Link

Otras preguntas

What is an emphasis or stress placed on a note called?
What must happen before a chemical reaction can begin? A.) The activation energy must be exceeded. B.) The activation energy must be reached. C.) The concent
What elevates a nonfiction article in a magazine into a work of literature?
If the sum of interior angle measures of a polygon is 1080 degrees, how many sides does the polygon have
Which of the following is not part of the carbon cycle? -Photosynthesis in plants -Respiration in plants -Evaporation of water from the oceans -Decay of plant
meaning of the metaphor dirt-disappointed
Artists of the harlem renaissance decided to focus their writing on
a set of input and output values where each input value has one or more output values is called a(n): a. range b. relation c. function d. domain
The energy that's given to the body by food is
how did the ideas of the enlightenment influence the french people in the years leading up to the french revolution?