mslestrange
mslestrange mslestrange
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. De Vera bought half a dozen eggs for Php 31.50. How much
did each egg cost?​

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 13-02-2021

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

a half dozen is 6

31.50 ÷ 6 = 5.25 per egg.

those are some expensive eggs!!

Answer Link

Otras preguntas

How many years passed between Europeans first reaching the Americas and sugarcane being introduced in the West Indies?
how did the coastal mountains form
During colonial times, a system of international interdependence developed between the American colonies and Europe. Which of the following correctly illustrate
Which set of descriptions would describe the largest number of people in a region? A. Rural, Sunni, and Kurd B. Urban, Sunni and Arab C. Rural, Shia, and Kurd D
Why the Great depression was such a worldwide catastrophe?
Which is not an accurate description of William Shakespeare? A. He is generally considered the greatest English-language playwright. B. He composed many poems a
What is the “rule of law”? Everyone must follow the law. Leaders must obey the law. Government must obey the law. No one is above the law.
Horace Bushnell is associated with which idea? A. religious liberalism B. religious fundamentalism C. religious intolerance D. religious liberty
What are the three forms of water and what are the scientific names when they change into each other
what would happen if a decomposers were absent from the forest ecosystem