Seudónimo Seudónimo
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food in dollars per pound?

Respuesta :

Natya
Natya Natya
  • 10-11-2016
The cat food costs $2.25 per pound
Answer Link
HeyItsKat
HeyItsKat HeyItsKat
  • 10-11-2016
$2.25 because 5 pounds of cat food is 11.25 and you want to find how much is one pound so u divide 11.25 by 5
Answer Link

Otras preguntas

what is the purpose of health insurance
PLEASEEE help with 3-4 and a-b :)
scientific revolution turning points
As a child's experience with agents of socialization broaden, the influence of the family ________. increases lessens remains the same
You can infer that Carrie is what
List atleast to conditions that could cause the pressure inside a sealed container of gas to increase
What is the solution to the equation -3d/d^2-2d-8+3/d-4=-2/d=2
Please give me.. summary of story of my life by helen keller in hindi.. please
In order to move up on the career ladder, additional education is often required. a. True b. False
use compatable numbers to estimate the quotient 6285/89