lindasara124love
lindasara124love lindasara124love
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

Mr adams spent $36.25 on 12.5 pounds of nestle crunch. determine the cost per pound of nestele crunch, showing each step in the process

Respuesta :

chul
chul chul
  • 10-11-2016
What you know:

Mr. Adams spent $36.25 on 12.5 pounds.

All you do to find the cost per each pound is:

36.25/12.5

Your answer: 
$2.9 dollars per pound.
Answer Link

Otras preguntas

The greenhouse effect is related to the phenomenon of an increase in average surface temperature known as A. conservation. B. global warming. C. agricultural
what do the Narragansett do every August
which do you think will be the best place for scientists to explore during your lifetime ,the ocean or outer space
Without mass media, the public wouldn't have any idea what was going on in the world. a. True b. False
It is not necessary to be tested for any noncommunicable diseases because if there are no symptoms, there is no disease. a. True b. False
Bison live in __________ ecosystems in the United State
The electrons in the outer shell of an atom are called what? outer ionized polar valence
Your heart functions in your body as a(n) A. series of joints responsible for endurance. B. muscle that helps to pump oxygen around the body. C. organ for ab
what is y=-x-14 y=-8x
When a body part is injured, it should be A. rested. B. exercised. C. stretched. D. stressed.