carmelletoussaint734
carmelletoussaint734 carmelletoussaint734
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

Publix sells apples and oranges for $0.79 per pound. Marc puts 1.2 pounds of oranges in his cart then adds some apples. The total cost of his apples and orange is $6.27.​

Publix sells apples and oranges for 079 per pound Marc puts 12 pounds of oranges in his cart then adds some apples The total cost of his apples and orange is 62 class=

Respuesta :

aa33
aa33 aa33
  • 10-03-2021

Answer:

D

Step-by-step explanation:

you have to multiply .79 to both a and 1.2. A is wrong because it's saying we need to multiply .79 to 1.2lb. which is the weight of oranges and the total cost of apples and oranges which is 6.27.

Answer Link

Otras preguntas

Who was the emperor of an independent Brazil
General Grant's army came closest to defeat in the West as a result of a surprise Confederate attack at the Battle of
how to say "will you be my girlfriend" in Spanish
write the following measurements in longform: 1. 4.5x30 g 2. 1.99x10-8 cm
Kim wants to put a small fence in the shape of a circle around a tree in her backyard. She wants the radius of the circle to be 2 feet, leaving room to plant fl
Dscribe the feelings of the narrator when he consulted medical dictionary in the british museum
If you went in for an interview and you were asked why are you seeking a new position at this time what would be your answer?
Write each repeating decimal as a fraction in simplest form: 1. 0.21 repeating
how did miranda v arizona expand civil rights
How I can solve this integral ∫ dx / akar 25 - 16x^2 ? I really need your help, thank you.