TMNTforlife TMNTforlife
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

Nathan bought 4 pounds of chicken for $8. How many pounds can he buy for $20? *

Respuesta :

ogathers733 ogathers733
  • 11-03-2021

Answer:

The correct answer is 10 pounds of chicken

Step-by-step explanation:

First you do 8 divided by 4 to equal the unit price of 1 pound of chicken for 2 dollars then you do 20 divided by 2 to equal 10 pounds of chicken for 20 dollars

HAVE A GOOD DAY!

Answer Link

Otras preguntas

Which answer(s) represent(s) US justifications for dropping the atomic bomb? (Select all that apply.) There would be devastating loss of life on both sides of
Together Pam, Dan and Sam have 31.00. How many dollars does Sam have if Dan has 3.00 less than Pam, and Sam has 1.00 more than pam and dan combined?
(hw#41 q#3) help asap
A sample of 150 firecrackers contained 8 duds. How many duds should you expect in a sample of 2850 firecrackers
I need the answer for question C. please!!!
what's the numeric Express for the quotient of 12 divided by 3 less than 15​
April segal and her sister obtained a 25 year , $120,000 loan for their new home. The interest rate is 7.5 percent and their monthly payment is $886. How much o
How many hydrogen ions are in 1 liter of stomach acid? (Hint: Avogadro’s number). Show your work and remember to put your answer in regular number form (NOT sci
6(4x+5)=3(x+8)+3 round to the nearest hundredth
Who were the Red Shirts and what did they do?