malacath7056 malacath7056
  • 11-04-2021
  • Mathematics
contestada

Bananas cost 0.59 per pound. Create an equation that could be used to find the total cost of y of x bananas

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 12-04-2021

Answer:

y = 0.59x

Step-by-step explanation:

Cost per pound of banana = $0.59

If Number of banana's = x

Total Cost of an item = price per item * number of items

Therefore,

Total cost, y = price per pound of banana * number of bananas

y = 0.59 * x

y = 0.59x

Answer Link

Otras preguntas

why do ecologist make models?
f(g) = 895 + 30gwhere g represents the number of times he played golf during the year. Last year he paid $ 2,065 as a total golfing fee. For how many games did
why do ecologist make models?
Explain why Mercury,Venus,and Mars are not likely to support life as we know it.
(a + 2b + 3c) − (4a + 6b − 5c) is equivalent to? Can you please explain with some details?
What is the nth term in the sequence: 4, 7, 12, 19, 28 Please show working out
$6300 is invested , part of it at 12%, and part at 6%.  For a certain year, the total yield is 564.00.  How much was invested at each rate?
Explain why Mercury,Venus,and Mars are not likely to support life as we know it.
The receptive surface for pollen on an angiosperm flower is the (A) anther (B) corolla (C) ovary (D) style (E) stigma
What does the drop in barometric pressure from 1003 millibars to 926 millibars tell  you about a hurricane?