taylorshaneka55
taylorshaneka55 taylorshaneka55
  • 10-05-2021
  • Mathematics
contestada

Michelle brought an apple cut in 4 for $0.10 per piece. How much should she pay for 3 dozen pieces ​

Respuesta :

akbusiness987
akbusiness987 akbusiness987
  • 10-05-2021

Answer:

$0.90

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{4}{10}=0.4[/tex]

3 dozen = 36

[tex]\frac{36}{0.4} =\frac{y}{0.1}[/tex]

0.4 × y = 36 × 0.1

0.4y = 3.6

0.4y ÷ 0.4 = 3.6 ÷ 0.4

y = 9

Answer Link

Otras preguntas

please help w/ this question image attached
Mark if this is vrai (true) or faux (false) Le professeur de français enseigne.
Fill-in the blank with the correct form of the verb in parenthesis.
the sum of a number and 6 is 23 write an equation to represent this situation
9a-ab+5b if a=2 and b=7
What would the correct size of a scale drawing be if the room was 15ft by 20ft and scale was 2in =5ft
if h(x)=(fog)(x) and h(x)=3(x+2)^2 find one possibility for f(x) and g(x)
What would be the answer?
A seller buys an item from a manufacturer for 100 and sells it to a customer for 120. Which of these terms describes this extra 20
Kristen can type 160 words in 4 minutes. How many words per minute can Kristen type