JovanyG26 JovanyG26
  • 10-05-2021
  • Mathematics
contestada

If 12 cans of cat food cost $40.00 then
how much would it cost for 60 cans ?

Respuesta :

frannievans0
frannievans0 frannievans0
  • 10-05-2021

Answer:

$200.00

Step-by-step explanation:

because if you do a ratio:

12=40

60=?        

60 divided by 12 is 5, and whatever you do to the top you must do to the bottom, so then you gotta do 40 times 5=200

Answer Link

Otras preguntas

Which was one of the three estates of medieval Europe? A. clergy B. merchants C. slaves D. artisans
I used 8 bags of sand for 12m squared, How much will I need for 15m squared?
plzzzz help mehh its scientific notation and im putting alot o point for it (7.2&10^7)^2 plz show it step-by-step so i can learn
An object that is undergoing constant circular motion ,is it accelerating?
The label on a tub of margarine states that 100 g of the margarine contains 0·70 g of sodium. The sodium is present as sodium chloride. Calculate the mass of so
A jacket is on sale at 15% off the original price of $68.00. What is the sale price?
Transcendentalists were known for
-5k + 7 ( -8 + 4k) Simplifying Algebraic Expressions
3. How did Mexico react when the United States annexed Texas?
How does using a model help me multiply decimals by whole numbers?