elena43350
elena43350 elena43350
  • 11-05-2021
  • Mathematics
contestada

Martin paid $6 for4 avocados at a farm stand. He wants to know what the price would be if he bought 6 avocados

Respuesta :

barronmichelleflores barronmichelleflores
  • 11-05-2021
it would be $9 for 6 avocados
Answer Link
buckyiscoolasf
buckyiscoolasf buckyiscoolasf
  • 11-05-2021

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

divide 6/4 to get the price per avacado so its $1.5 per avacado.

multiply 1.5 x 6 = 9

Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help me with this math question please. Please
how does the enjambment in this excerpt affect how you read the poem ?
A mass is suspended on a spring. The spring is compressed so that the mass is located 5 cm above its rest position. The mass is released at time t= 0 and allowe
Which substance is considered a building block for all living things? A.hydrogen B.glucose C. carbon D.protein 
A storage box has a height of 8 inches, length of 4 inches, and a width of 4 inches. I use cubes with an edge length of 12 inch. If the box is completely full,
2. Earth is found in a region of space called the _____ zone?
Why do the sisters treat mirabella like an outcast
Find the volume of the prism. 5/2 ft. 3/2 ft. 4/3 ft.
1.36 divide by 4 step by step
The amount of a cash dividend liability is recorded on the date of record because it is on that date that the persons or entities who will receive the dividend