mikecoxlong24 mikecoxlong24
  • 12-05-2021
  • Business
contestada

If the cost of a package of 12 hamburger buns was $2.49, what would the unit price of one hamburger bun be?

Respuesta :

anthonyabouzeid4
anthonyabouzeid4 anthonyabouzeid4
  • 12-05-2021
We know that 12 buns are 2.49$ and we want one bun so we divide the price by 12 to get the price of one:

2.49/12=0.2075$ for one bun
Answer Link

Otras preguntas

Good morning change the fraction 13/20 to a decimal
united nations only use troops and trade embargoes to back the declaration of human rights
In an exponential notation what is the base number
round 2,042,822 to the nearest 1,000
Most of the damage in New Orleans from Hurricane Katrina was caused by __________. B. heavy rains C. severe wind D. storm surges
how many times does24 go in to 64
GEOMETRY! Point G(−7, 4) is translated using the rule (x+10, y−6). What is the x-coordinate of G′ ?
The quantity of x-4 squared
how did the four candidates for president in 1860 reflect the nations sectional differences
name five sources of stress that are specific to teens.