Mikaylacurdy
Mikaylacurdy Mikaylacurdy
  • 12-05-2021
  • Mathematics
contestada

It cost $56 for 10 books. If they all cost the same, how much did 1 book cost? Write just the number in dollars, no labels - ($_.__)

Respuesta :

bro4082 bro4082
  • 12-05-2021

Answer:

$5.60 per book

Step-by-step explanation:

56 divided by 10 is 5.6

~Plz tap the crown~

~Thank you~

Answer Link
josy6988 josy6988
  • 12-05-2021
$5.60 because 56 divided by 10 is 5.6 and 5.6 can not be price so you add a zero to the end
Answer Link

Otras preguntas

Is the ratio 4:1 equivalent to the ratio 12:9
Is this a simile or metaphor? “Then I knew without being told,as if it were knowledge that I drank in with the water,that college were not for Indians.”
definition of language learning strategies
easy biology question below first correct answer gets brainliest
What is the meaning of merits
Help anyone please????!
Shaswant lent a sum of 44,000 to his friend Rahul at 10 percent p a. After 2 years and 6months his friend paid him To 40,000 with a cow. What was the price of c
Plz look the photo and help me asap plz plz i will give brainliest plz use modal deduction:must,can’t,might,could have +p.participle
how do micro organisms contribute to carbon dioxide ratio to oxygen in the soil​
The numbers 7, 23, and 25 form a Pythagorean triple. T/F