hayleym2020
hayleym2020 hayleym2020
  • 11-06-2021
  • Mathematics
contestada

Sara bought a 24-ounce can of tomato sauce for $8.40. What is the unit price per ounce?

Respuesta :

jamietakash1
jamietakash1 jamietakash1
  • 11-06-2021

Answer:

$0.35

Step-by-step explanation:

8.40/24 = $0.35

Answer Link

Otras preguntas

How can i solve b-2>18 or 3b<54
Study of the religious texts is very important to Judaism. Which of these reasons best describes why?
One important result of the estates general was
how does a hypothesis become a theory
Power describes the ______ of the work that is being done.
A collection of dimes and nickels is worth $6.60. There are 96 coins in all. How many of each coin are there __dimes __nickels
A very strong base might have a pH of _____.
how to recipacte fractions
The Modern Era is known for its __________. A. rejection of social values B. technological advances C. social change D. conformity, decorum, and etiquette Pleas
earth science question helpp