brookeatrevett
brookeatrevett brookeatrevett
  • 11-06-2021
  • Mathematics
contestada

You got paid $14.46 for 2 pounds of gummy bears. What is the unit rate?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 11-06-2021

Answer:

7.23 dollars per pound

Step-by-step explanation:

Take the total amount paid and divide by the number of pounds

14.46/2

7.23 dollars per pound

Answer Link
Ekzachary1 Ekzachary1
  • 11-06-2021
$7.23 per pound of gummy bears
Answer Link

Otras preguntas

What is the reactance, in units of Ohms, of a capacitance of 3.7 mF at a frequency of 8.0 Hz?
When was the transcontinental railroad built
Which quadrilaterals always have diagonals that are congruent
Find the value of x. Enter your answer in the box. Image result for find missing side lengths of similar figures
graph the function f(x)=3(x+3)^2
I can’t solve x - can you help me please
This is the belief that the ultimate power of the government rests on the will of the people themselves
complete the diagram pictured on the right by identifying each missing label
What word means to free in the pacific theater
Perform the indicated operations; reduce the answer to the lowest terms. A. 3/10 + 6/10 b. 1/3 + 1/4 + 1/6 c. 5/6-3/6 d. 2/3-6/10 e. 4/10*3/7 f. 1/6*6/15 g. 1/8