smbaccora smbaccora
  • 11-06-2021
  • Mathematics
contestada

Leila buys candy that costs 8 dollars per pound. She will spend more than 40 dollars on candy. What are the possible numbers of pounds she will buy?

Respuesta :

petersmegan39
petersmegan39 petersmegan39
  • 11-06-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

you would divide 40 by 8 and get 5

Answer Link

Otras preguntas

________ of glucose produces glycogen, the storage form of sugar, found in the liver and muscles. A) Diffusion B) Lysis C) Polymerization D) Reoxygenation
jacks car used 18 gallons of gasoline to go 468 miles. At that rate, how many gallons would be used to go 754 miles? Explain your answer
Which plot device is illustrated by this diagram? A.parallel B. episodic C. flashback D. in media res
strategy that involved targeting an enemy's resources was called?
what is 22×123 and 3/4×5/6
what 2 rivers did lewis and clark come across on their expedition
?Mi mama? _____ es maestra.
Which one of the following statements regarding strength training workouts is most accurate?
Where did the child victims of the Donner Party go to forget their worries?
Thank you Can someone help me please!!!!