Jeremiahwalkes Jeremiahwalkes
  • 11-07-2021
  • Mathematics
contestada


At a store, 2 gallons of milk cost $6.
Which is the value of the ratio of dollars to gallons of milk?
0.33
per gallon
$3 per gallon

Respuesta :

onyikeinnocent
onyikeinnocent onyikeinnocent
  • 11-07-2021

Answer:

B

Step-by-step explanation:

$3 per gallon

that is the procedure above

Answer Link

Otras preguntas

Chenault was a celebrity at American Express and is known for transforming the lives of many of his employees. Based on this perception, which influence tactic
Nitrogen dioxide and water react to produce nitric acid, HNO3, and nitrogen oxide. 3NO2 + H2O --> 2HNO3 + NO
10x + 10y = 1 x = y - 3 What is the value of y?
Based on his speech, Hoover would have been MOST likely to supportΑ)supporting the League of Nationsmfaith-based charitable organizations,ūthe Federal program t
At one time there were many farm cooperatives, but more recently other forms of business ownership have replaced them. a. True b. False
Rousseau's book 1 of confessions is mainly about?
goven h(t)= -2(t+5)2 +4. find h(-8)​
The cost advantages that manufacturers get from high-volume production are known as _________. A) economies of scale B) physical goods C) sustainable developmen
An easement that confers rights to use land burdened by the easement when the use would otherwise be illegal is known as a_____________.
Mary wants to indicate that her property will serve as a camp for foster children. What type of estate does Mary want?