los7539 los7539
  • 10-09-2021
  • Mathematics
contestada

Keisha bought 12 pounds of flour for $5.
How many dollars did she pay per pound of flour?

Respuesta :

sggvxhhbbb sggvxhhbbb
  • 10-09-2021
She payed $2.40 per pound.
Answer Link
nancygoyal
nancygoyal nancygoyal
  • 10-09-2021

Answer:

42 cents per pound

Step-by-step explanation:

to find the price for 1 pound, divide money with weight

price of 1 pound

[tex] = 5 \div 12 \\ 0.4166 \\ 0.42[/tex]

42 cents approximately

Answer Link

Otras preguntas

50 is 40% of what number?
do you know 3 prime numbers that equal 32
Why did the Virginia Company give settlers the right to self-government?
Why did the Virginia Company give settlers the right to self-government?
You work at a clothing store, and your boss wants you to find out which type of shirt had the highest percentage of sales. You found that 13 out of 20 tank tops
The distance from home plate to second base is about 127.3 ft.  1.  How would you find the distance between the bases.2.  Estimate the distance between the base
Jamaal buys his clothes at Super Discounts. On Saturday, he bought shoes regularly priced at $40 for 25% off, and a jacket regularly priced at $100 for 30% off.
rewrite the expression without using grouping symbols. -6(8+12)
Can water and pebbles form a solution?
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony