aaliyahcampbell2006 aaliyahcampbell2006
  • 10-09-2021
  • Mathematics
contestada

A farmers' market sells organic locally grown beans for $1.25 per pound. How much more would it cost to buy 3 pounds of beans at the farmers' market than at the store?

Respuesta :

foyatarega foyatarega
  • 10-09-2021

Answer: 3.75

Step-by-step explanation: If one pound is 1.25 multiply 3 by 1.25

Answer Link

Otras preguntas

extremly hard question "what is the first number of hole number" ???????? hehehe very tuff
How do you know the strand below is RNA and not a strand of DNA? AGUCAAGGCACUGGAG A. There is no way to distinguish the two strands. B. The strand is too short
A gas is compressed at constant pressure of 0.8atm from 9litre to 2 litre in the process, 400J of a energy leves the gas by heat. a. what is work done on the ga
biology question please help!
how could i complete this. In Ishwari’s children the imagery given in the sentence “The stark whiteness was everywhere, everything around me seemed to glow”
describe Garfield 's body language​
question 1 and 2 (10 popints)
The tree in Bob's backyard is 8.5m high. How high is it in centimeters?Be sure to include the correct unit in your answer.
Need help solving this question
3-7 Big Ideas Math Algebra 1 Q. 32