daphneirisalmonte daphneirisalmonte
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as a unit rate.

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 12-09-2021

Answer:

$1.5 per gallon

Step-by-step explanation:

$15 / 10 gallons = $1.5 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

What is the tallest peak in the Himalayas mountains
how do you conjugate words into past tense? -ar, -er, and -ir verbs
Which factor determines who a society will produce goods and services for?.
What causes one plate to sink under another 1 Mass 2 Shape 3 Density
HELP ME FAST ! T-shirts that usually sell for $28.99 are on sale for $17.39. What percent off are they?
give the location of the ordered pair of Atlanta please help
How is the effect of the French Revolution still evident in 21st-century culture?
three main ideas expressed in transcendentalism ?
Match the person with the correct sentence. 1. Wicked man a. "I was promised to my father and mother by God." 2. Daniel b. "Paul and I sang praises to God in pr
What is the solution to the system of equations shown on the graph? A. (3,2) B. (-3,-2) C. (-3,2) D. (3,-2)