graciepieduncan graciepieduncan
  • 12-10-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Tom bought a Paqui #OneChip Challenge for $3.50. He also bought some water for $2.50 per gallon.
He spent $12 total. How many gallons of water did he buy?

Respuesta :

ares93
ares93 ares93
  • 12-10-2021

Answer:

he bought 3 gallons of water

Answer Link
rcd2tw46y6
rcd2tw46y6 rcd2tw46y6
  • 12-10-2021

Answer:

3.4 gal

Step-by-step explanation:

12-3.50=8.50

8.50/2.50=3.40

Answer Link

Otras preguntas

Can anyone help with this giving away 10 points :6)
use the correct forms of the ER verbs in parentheses 1. Je (chercher) une chemis bleue 2. Ma maison (cache) le lac 3. Tu (trouver) une voiture rouge 4. Nous (
Whats 0.5 times 0.5????????
Pick the correct answer. The waves cause the particles to vibrate Question 1 options: faster than the sound source slower than the sound source at the same rate
Please help me. It's due in 2 hours.
What are some ways you can make sure your white balance is perfect? Check all that apply
What type of cells do cellular respiration and photosynthesis occur in?
should 16 year olds have the right to vote
Jennifer is a lifeguard at the same pool. She earns $220.50 for 18 hours of lifeguarding. How much does Jennifer earn per hour?A.$12.00b.$12.25c.$12.50d.$12.75
why did settlers on the great plains build sod houses