blondieb3313 blondieb3313
  • 13-10-2021
  • Mathematics
contestada

If one pound of apples cost 50 cents about how much would one apple cost

Respuesta :

rspill6
rspill6 rspill6
  • 13-10-2021

Answer:  It depends on the weight of an apple.  If 1 apple = 0.50 lb, then 1 apple costs $0.25

Step-by-step explanation:

We need to know the weight of one apple.  If one apple weighed 0.5 lb, on the average, then:

($0.50/lb)*(0.5 lb/apple) = $0.25/apple

Answer Link

Otras preguntas

what two main political groups existed in the colonies in the 1770`s? explain how each group got it's name.
Your mom has offered you 2 options for allowance. She will either give you $60 per month until you turn 18 or she will give you a penny for the number of days o
four times a number increased by 4 divided by 2 is 2
what is 25% out of 27
harsh, non-melodic, unpleasant sounding arrangement of words a. anaphora b. euphony c. allegory d. cacophony
are the particles in a solid motionless?
what adds to 10 and multiplies to 11
What does it mean to be as soft as silk? a. very soft (The cover of my new book is as soft as velvet) b. very black (The pirate's evil eyes are as black as coal
Find the median and mode of the data. A. median = 82.4 no mode B. median = 82.4 mode = 85 C. median = 85 no mode D. median = 85 mode = 82.4
the mathematical chance that something will happen is called what ?